Yesilim


Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

How I Meet Your Mother (hımym)

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 How I Meet Your Mother (hımym) Bir Salı Eyl. 07, 2010 1:03 pm

legolassa

avatar
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye
How I Met Your Mother, ABD'de yayın yapan CBS kanalında 19 Eylül 2005'ten beri yayınlanmakta olan, yaratıcılığı ve yapımcılığını Carter Bays ve Craig Thomas'ın üstlendiği, durum komedisi türünde bir televizyon dizisidir.


Konusu:

Dizi, 2030 yılında, Ted Mosby'nin eşi ile nasıl tanıştığını çocuklarına anlatmasını konu alır. Bob Saget'in seslendirmesiyle asıl karakteri Ted "Size annenizle nasıl tanıştığımı anlatacağım." der ve dizi 2005 yılına döner. Bays ve Thomas dizideki arkadaşlığı kendi arkadaşlıklarından yola çıkarak yazmışlardır. Buna göre Ted karakterinde daha çok Bays öne çıkarken Marshall ve Lily karakterleri ise Thomas ve eşinden esinlenilmiştir.

Yapım:

"Haydi arkadaşlarımız ve New York'ta yaptığımız aptalca şeyler hakkında yazalım." fikri, Bays ve Thomas'ın How I Met Your Mother'ı oluştururkenki düşünceleriydi.[1] İkili karakterleri yaratırken kendi arkadaşlıklarından esinlendiler: Bays esnetilerek Ted, Thomas ve eşi esnetilerek ise Marshall ve Lily yaratıldı.[2] Thomas'ın eşi Rebecca, kendinden ilham alınarak yaratılacak bir karakter konusunda gönülsüzdü, sadece bir şartla izin verecekti: Kendisini Alyson Hannigan'ın canlandırmasını istiyordu. Şanslarına, Hannigan o sıralar boştu ve o da komedi dizilerinde daha fazla yer almak istiyordu.[2]
Dizinin setlerinden biri olan "MacLaren's", Bays ve Thomas'ın ikisinin de sevdikleri ve dizide yer almasını istedikleri, New York'taki "McGee's" adlı bir bardan esinlenerek yaratılmıştır. Barın adını ise barın çalışanlarından birine de adını veren, Bays'in yardımcısı Carl MacLaren vermiştir (Bakınız: Yardımcı Karakterler).


Karakterler ve Oyuncu Kadrosu


!!!!Spoiler!!!!

Ana Karakterler [değiştir]
Dizinin ana karakterleri şunlardır: Ted Mosby, Marshall Eriksen, Lily Aldrin, Robin Scherbatsky ve Barney Stinson.
Theodore "Ted" Evelyn Mosby [değiştir]
Genç hali Josh Radnor tarafından canlandırılmakta, 52 yaşındaki hali ise Bob Saget tarafından seslendirilmekte ancak ekranda görünmemektedir. Dizinin temel karakteri Ted, Wesleyan Üniversitesi mezunu bir mimardır ve Barney'ye göre "çok fazla düşünür".
Shaker Heights, Ohio'da doğup büyümüştür. Ted'in çocukluğunda da en büyük tutkusu mimar olmaktı. Ünlü mimarlar hakkında saatlerce konuşabilir. Adeta mesleğine aşık ve azimli bir mimardır ancak eskiden çalıştığı bürodaki patronun penis biçimindeki gökdelen projesini kabul edemez ve kendisine göre bir gökdelen tasarlar. Bu gökdelen oldukça başarılıdır ve Ted kendi çiziminin onaylanmasıyla ofisinde şefliğe yükselir. Dördüncü sezonda kovulur ancak daha sonra sezonun son bölümünde, eski nişanlısının erkek arkadaşının ona vicdan azabından dolayı teklif ettiği, üniversitede pröfesörlük görevini kabul eder.
Duygusal bir kişiliğe sahip Ted, en yakın arkadaşları Marshall ile Lily ilk bölümde nişanlandıktan sonra, ruh ikizini veya -ilk iki sezon boyunca Robin sandığı- "o" kızı arayıp bulmaya karar verir. Ancak daha ilk sezonun ilk bölümünde, öyküsünü çocuklarına anlatırken Robin'den Robin Teyzeniz diye bahseder. Robin'den ayrıldıktan sonraki psikoljik olarak iyileşme döneminde, kendini beline bir kelebek dövmesi yapılmış halde bulur. Okuldayken bir keresinde koruduğu bir öğrenci büyüyüp bir porno yıldızı olduğunda, Ted'e duyduğu şükranını sahne adı olarak Ted Mosby'yi alarak gösterir.
Ted, arkadaşları Lily ve Marshall ikinci sezonun sonunda evlenip yeni bir eve taşınıncaya dek, onlarla beraber yaşamıştır. Artık Robin, dördüncü sezonun başındaki Japonya faciasından beri Ted'le yaşamaktadır.
Ted'in geleceği hakkında tek bildiğimiz, evlenip bir kız, bir erkek çocuğa sahip olacağı. Müstakbel eşine ilişkin; beşinci sezonun ilk bölümünde yanlışlıkla ders verdiği iktisat sınıfında bulunduğu, esmer olduğu, bir müzik grubunda bas gitar çaldığı ve kendisi ve Marshall gibi onun da Yıldız Savaşları filmlerine bayıldığı gibi bazı ipuçları verilmiştir.
Marshall Eriksen [değiştir]
Jason Segel tarafından canlandırılmaktadır. Lily ile eğlenceli bir ilişkileri vardır. Kahkaha atarken bir anda hüzünlenebilen insandır. Planlı ve programlı yaşama konusunda evdeki en başarılı kişidir, derslerini ihmal etmez, hukuk öğrencisidir. Ayrıca bir hayli uzun boyuna rağmen ailesindeki en kısa erkektir.
Lily Aldrin [değiştir]
Alyson Hannigan tarafından canlandırılmaktadır. 9 yıllık nişanlısı Marshall ile evlendikten sonra prensip itibariyle soyadını korumuştur. Alışverişkolikliği yüzünden ailesini borç batağına batırmasının yanısıra başkalarının hayatlarına müdahale eden bir tavrı vardır. Dizide ailesine en az değinilmiş ana karakterdir; ailesinden birkaç kadın birey bekarlığa veda partisinde görülmüştür. 8 dakikada 33 sosisli yeme rekoruna sahiptir. New Yorkludur ve lakabı Lilypad'dir.
Barney Stinson [değiştir]
Ana madde: Barney Stinson
Neil Patrick Harris tarafından canlandırılmaktadır. 35 yaşındadır ve bugüne kadarki tüm bölümlerde görünmüştür. En iyi arkadaşı olduğunu iddia ettiği -ki ne zaman etse, Marshall onu, Ted'in en iyi arkadaşının kendisi olduğu şeklinde düzeltir-, evlenip sakin bir yaşam sürmek isteyen Ted Mosby'nin aksine, Barney, onun yeni kız arkadaşlarla tanışması için türlü yöntemlere başvurur.[3] Karakteri canlandıran Harris'e göre, Ted'in Robin'le çıkmaya başlaması ve Ted'in üniversitedeki oda arkadaşı Marshall'ın Lily'yle nişanlanması ve daha sonra evlenmesi gibi diğer dört ana karakterin ilişki içerisinde bulunmaları, dizi boyunca Barney'i aralarında tek bekar yaptığı için Barney, arkadaşlarına bu sebepten dolayı kızgındır.[4]
"Game Night" adlı bölümde Barney'nin, gençliğinde, ilk ve tek ciddi sevgilisi Shannon'la birlikte Barış Gönüllüleri'ne katılmaya çalışan bir idealist olduğu ortaya çıkar. Ancak sevgilisi onu takım elbiseli bir çapkın için terk ettiğinde çılgına dönmüş ve annesinin arkadaşı erkek yapan Rhonda French'e 23 yaşında bekaretini kaybetmiştir. Rhonda'yı tatmin ettiğini sanmasından duyduğu başarının hızıyla, tercih edildiği adam gibi o da bir takım elbiseli çapkına dönüşmüş ve erkekler için bir rol modeli olmuştur.
Dördüncü sezonun bir bölümünde Barney'nin hayatında 200. kadınla yatışını kutlamasını arkadaşları bile iğrenç bulmuştur. O ise bu durumu 7. sınıfta Matthew Penning adlı bir arkadaşının 100 kadınla yattığını iddia etmesi üzerine bu sayıyı bir gün ikiye katlayabileceğine dair bir iddiaya girmiş olmasıyla açıklamıştır. Panning'i çağırıp ona listesini gösterdiğinde tüm hayatını "12 yaşında söylenen beyaz bir yalan"ın üzerine kurduğunu öğrenir, ancak yine de inanmadığını belirtir ve kendi kendine hayattaki yeni amacının ne olduğunu sorgular. Bu arada ona selam veren taburedeki Robin'i görür ve yaşamının ne kadar boş olduğunu fark eder.
Her ne kadar The Early Show onu "tamamen nedensiz yaşayan" biri olarak tanımlasa da Barney hayatını, Limon Yasasını (Lemon Law) da içeren bir kurallar bütünü olan Kardeşlik Kanununa (Bro Code) göre yaşar.[4] Baştan başa karmaşık kişiliğine rağmen dizinin yaratıcılarından Craig Thomas onun için şunları söylüyor: "Yalnız kalmaktan gerçekten çok korkan, kırılgan bir karakter. İnsanlardan sadece onu sevmelerini, onlar için önemli birisi olmayı ve emrini izleyecek müritler istiyor." [5]
Dizi boyunca Barney, bakımlılığı, nüktedanlığı ve yaratıcılığıyla birçok kez ön plana çıkmıştır. Arkadaşlarına sıkı sıkıya bağlıdır, grubun en zenginidir ve terzisiyle Ukraynaca, şüphe uyandıran Kuzey Koreli iş arkadaşlarıyla Çince'nin Mandarin lehçesi ve Korece konuştuğu gibi İngilizceden başka diller de konuşabilir. Görünüşe göre kendi özgeçmiş videosunu hazırladığından ortalamanın üstünde bir video düzenleme yeteneği de vardır. Birden fazla sahnede görüldüğü üzere, Ted ve Marshall gibi o da piyano çalabilmektedir. İnsan davranışlarını anlamakta mükemmeldir ve bunu temel olarak olayları kendi isteği doğrultusunda yönlendirmek -genelde kız tavlamak- için kullanır. New York maratonunu bir gün bile antrenman yapmadan koşması ve The Price is Right! (Fiyat Doğru!) yarışmasına katılıp tüm ürünlerin fiyatlarını doğru bilmesi gibi çılgınca yetenekleri vardır. Beşinci sezonun on beşinci bölümünde görüldüğü üzere telefon numarası 1 917 555 0917'dir.
Birinci sezon bölümü "Live Among the Gorillas"'da dünyanın en büyük "tenis topunun üzerindeki yeşil şeyler" üreticisi Altracell isimli bir şirkette çalıştığı söylense ve dördüncü sezonun sekizinci bölümü "Woooo!"'da İsveçli mimarlık firması SVEN'in lideri, Barney'nin pozisyonunun "Araştırma Kurulu Şefi" olduğunu ortaya çıkarsa da Barney'nin mesleği ayrıntılarıyla açıklanmamıştır. Ancak "gelecekteki Ted", Barney'nin çalıştığı şirketi açıklarken ekranda, Altracell'in asıl getirilerini silah tüccarlığı ve güdümlü füze satışı gibi başka kaynaklardan sağladığını ima eden bazı fotoğraflar gösterilmiştir.[4] Dördüncü sezonda, şirketi, Goliath Ulusal Bankası'nı satın almıştır fakat Barney artık bu bankanın yönetiminde çalışmasına rağmen hala güçlü bir yöneticidir ve birinci sezondan beri eski bürosunu kullanmaya devam etmektedir. Dördüncü sezon bölümü "The Possimpible"'da, özgeçmişi, bir video şeklinde yayınlanmıştır.[6] Uzmanlığı ne olursa olsun, Barney, beşlinin içinde oldukça varlıklı ve tartışmasız en zengini görünmektedir. Lüks bir apartmanda yaşamaktadır ve evinde ikisi de önlerinde durdukları duvarların büyüklüğünde iki televizyonu ve Yıldız Savaşları'ndaki Stormtrooper askerinin kostümü vardır. Son dakikada San Francisco'ya uçak bileti ya da binlerce dolarlık posta pulları gibi pahalı ürünleri sıklıkla satın alır.
Barney'nin hikâyesi dördüncü sezonda Robin'e içten içe aşık olmasıyla ilginç bir hal almıştır. Dördüncü sezonun son bölümü "The Leap"te Robin'le hisleri hakkında bir hastane odasında yüzleşmek zorunda kalır ve ona sevdiğini söyler. İkisinin de birbirlerine karşı hisleri vardır ancak ciddi bir ilişkiden korkmalarından dolayı bu konuyu bir karara bağlayamamışlardır. Beşinci sezonda ilişkilerine özel bir ad vermeksizin çıkmaya başlamış, ancak buna rağmen ikisi de çift olarak yaşamayı sevmişlerdir. Hatta Marshall ve Lily ile onlar arasında "en iyi çift"in kendileri olduklarını dahi düşünmüşlerdir. Ne yazık ki ilişki, ikisi için de kötü sonuçlara yol açmaya başlamıştır. Barney kötü beslenme alışkanlıklarından sızlanmaya, Robin ise Barney'le beraber olmanın yarattığı düş kırıklığıyla kendine dikkat etmemeye başlamıştır. Nihayet izleyicilerin çoğunu sevindirerek ayrılmaya ve arkadaşlıklarını sürdürmeye karar vermişlerdir.
Robin Charles Scherbatsky Jr. [değiştir]
Cobie Smulders tarafından canlandırılmaktadır. 1980, Kanada doğumlu Robin, yerel bir televizyon kanalında saat 04:00'te yayınlanan sabah haberlerini sunmaktadır. İkinci sezon boyunca Ted, beşinci sezonun başında Barney ile çıkmıştır.
Çocukluğunun ilk dönemlerinde annesinden ayrılmış olan babası ile yaşamış ve geri dönüşlerden oldukça varlıklı olduğu anlaşılan babası, onu ava götürerek ve buz hokeyi oynatarak bir erkek gibi büyütmüştür. Robin babasından bu yüzden nefret etmektedir. Daha sonra annesinin yanına taşınmış ve kendini yeniden keşfetmiştir. Yine aynı şarkıya, Kanada'ya 80'lerin 90'larda ulaşmasından dolayı bir hayli komik bir klip çekilmiştir.
Robin, çok sevdiği ülkesi Kanada'da 1993 yılında "Let's Go To Mall" adlı bir albüm yapmış ve bir pop yıldızı olmuştur. Albümün aynı adlı çıkış parçasıyla ülkenin neredeyse tüm alışveriş merkezlerini kapsayan bir turneye çıkmıştır. Bu yüzden alışveriş merkezlerine karşı bir fobisi vardır.
Robin genel olarak duygusuz ve erkeksi bir karaktere sahiptir. Silahlara ve buz hokeyine çok düşkündür. Ayrıca Robin'in ilk ilişkisi 16 yaşında eşcinsel bir oğlanla olmuştur ve Robin bu olaydan utanç duymaktadır.
Yardımcı Karakterler [değiştir]
Carl MacLaren [değiştir]
Joe Nieves tarafından canlandırılmaktadır. MacLaren's barının sahibi ve bir çalışanıdır. İlk bölümde bir Lübnanlı kızla çıkarken görülür. "The Pineapple Incident" bölümünde, kaybolursa gidip onu almak için, zilzurna sarhoş olmuş Ted'in kolunun üzerine kendi telefon numarasını yazar. Dizide hiç söz edilmese de yaratıcılar Thomas ve Bays, birinci sezonun DVD'sinde Carl'ın soyadının (ve barın adının da) MacLaren olduğunu belirtiyorlar. Yine bu DVD'de, dizinin aynı bölümünün yorumlarında, Carl'ı canlandıran Nieves, normalde ilk bölümde barın patronu Carl olarak oynayacağı sahnenin ilk bölümün senaryosundan çıkarılmış olduğunu ve rolünün bir polis memuru olarak değiştirildiğini sonradan öğrendiğini söylüyor. Carl'ın sete harikulade bir barmen giysisiyle gelmesinden sonra kimse ona sahnesini kesmiş olduklarını söylemek istemeyince, Carl rolünü ona verdiler.
Ranjit [değiştir]
Marshall Manesh tarafından canlandırılmaktadır. New York'ta bir taksi şöförüdür. İlk bölümde Ted'i Robin'in evine götürmüştür. Barney o bölümde Lübnanlı kızların ateşli olduğunu söyleyince, Ranjit bir Lübnanlı ile evli olduğunu söyler. Barney'ye fotoğrafını gösterdiğinde Barney bir daha Lübnanlı kızlardan bahsetmez. Birinci sezonun 11. bölümü "The Limo"'da Noel Gecesi bir limuzunde beşliye şoförlük yapar. Yine aynı sezonun 15. bölümü "Game Night"ta karısıyla beraber görünür. Daha sonra da 2., 3., ve 5. sezonlarda olmak üzere toplam 9 bölümde oynamıştır.

Diziye İlişkin İnternet Siteleri


Dizide sözü geçen ve kullanımda olanlar [değiştir]
Barney'nin Blogu: Dizi boyunca Barney, bloguna göndermeler yapmaktadır. Gerçek yaşamda ise bu sayfa CBS'indir ve bu kanal tarafından güncellenmektedir.
Barney'nin Twitter Sayfası: CBS ayrıca Barney için bir Twitter hesabı kullanıyor.
Swarley.com: 2. sezonun 7. bölümü "Swarley"de, Barney bir daha Swarley diye çağrılmamak için bu adı sever gibi yapmaya çalışmıştır. Bölümde sözü geçmemesine rağmen, gerçekte böyle bir internet sitesi bulunmaktadır.
MarshallVeLilyEvleniyorlar.com: Marshall ve Lily'nin televizyonda görülmemiş balayı fotoğraf ve videolarının bulunduğu bir site.
TokatGeriSayımı.com: Marshall bu siteyi ilk kez "Wait For It" (3-01) ve daha sonra "Slapsgiving" (3-09) bölümlerinde Barney'ye tokat iddiaları sonucunda bir sonraki tokadı atacağı zamana dek işkence yapmak için duyurmuştur. Site, "Slapsgiving" bölümü ABD'de yayınlanmadan önce girildiğinde bölümün yayınlanmasına ne kadar süre kaldığını göstermiştir.
TedMosbyGörgüsüzünTeki.com: Barney, eski tek gecelik ilişkilerinden birine "Ted Mosby: Architect" bölümünde adının Ted olduğunu söylediği için, 3. sezonun 14. bölümü "The Bracket"da mağdur tarafından TedMosbyGörgüsüzünTeki.com adında bir internet sitesi açıldığı ortaya çıkmıştır.
TedMosbyGörgüsüzünTekiDeğil.com: Barney, Ted'in "The Bracket" (3-14) bölümünde lekelenen adını aklamak için açmıştır.
AdamEşiniGelecekÜçYılBoyuncaBirÇöpPoşetindeYaşamayaZorluyor.com: Lily, bu siteyi Marshall'ın "LilyVeMarshallEşyalarınıSatıyorlar.com" giysi açık artırma internet sitesi önerisine karşı bir seçenek olarak sunuyor. Ancak ne yazık ki, alan adı daha önceden satın alınmıştır.
GizemliDoktorX.com: Ted’in "The Possimpible" (4-14) bölümünde sözü geçen üniversitedeki gizemli kimliğinin internet sitesi.
Barney’ninVideoÖzgeçmişi.com: "The Possimpible" bölümünde, Barney video özgeçmişi için bir internet sitesi açtığından bahsediyor.
KanadaFantezileri.org: "Old King Clancy" bölümünde (4-18), Barney bu sitenin Kanada fantezileri hakkındaki bilgilerinin kaynağı olan site olduğunu söylüyor ve siteyi dizüstü bilgisayarında yer imi olarak ekliyor. Site, Lily ve Marshall'ın interaktif evlilik fotoğraf albümleri ve videoları sitesinden sonraki en geniş How I Met Your Mother sahte internet sitesi. Sitede Kanadalı oyuncu Alan Thicke'in birçok komik pozu bulunuyor.
EvlenenGelinFilm.com: Stella'nın erkek arkadaşı Tony'nin senaristi olduğu, 2010 Mayıs'ında sözde gösterime girmiş ve büyük başarı göstermiş filmin fragmanının yer aldığı internet sitesi. Fragman CBS'in yayın politikasından dolayı Türkiye'den izlenememektedir. Filmin afişindeki gelin ve damat Stella ve Tony'yi simgelerken, arkadaki genç ise Ted'i sembolize ediyor.
BigBusinessJournal.com: Barney'nin "kız kaldırma" dolaplarından biri Lorenzo von Matterhorn'u tanıtan sahte bir site.
ExtremitiesQuarterly.com: Aynı amaçla açılmış bir diğer site.


wikipedia


(sitelerin orjinal adresleri için:

http://tr.wikipedia.org/wiki/How_I_Met_Your_Mother

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz