Yesilim

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

3 Boyutlu Yazıyla Animasyon Yapmak

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 3 Boyutlu Yazıyla Animasyon Yapmak Bir Cuma Tem. 02, 2010 9:28 am

Arın Ψ

Super Mod
Super Mod
Anlatımda Adobe Photoshop CS5'i kullanacağım.
Anlatım ve resimler tamamen bana aittir. Hiç bir şekilde alıntı değildir.
Not: 3D Animasyonunu yeni öğrendiğim için çıkartacağım çalışma acemice olabilir. Siz daha güzellerini yapabilirsiniz.

İlk başta 250x50 boyutlarında boş bir sayfa açıyoruz.

Sayfanın içine Text Tool ile istediğimiz bir yazıyı yazıyoruz.
Not 1: Siyah rengi 3 boyutlandırma yapılınca okunamadığından önermem.
Not 2: Çok detaylı bir fon 3 boyutlandırma işlemi sırasında ekran kartınızı yakabilir. Bu yüzden hiç mi hiç önermem.
Not 3: Kalınlaştırma veya Blending ayarlarını uygulamayın. Yoksa kabul etmiyor.

Daha sonra metnimizin layerini seçip 3D bölümüne gidiyoruz. (Eğer yoksa Windows>3D altından açabilirsiniz.) Source bölümünü Selected Layers olarak bırakıyoruz ve aşağıdakilerden 3D Repoussé Object'i seçiyoruz ve Create'ye basıyoruz.

Bu işlem birazcık uzun sürebilir ve bilgisayarınızı da zorlayacaktır. Karşınızı aşağıdaki gibi bir pencere açılacak. Pencereyi fazla kurcalamamanızı öneriyorum çünkü bu yüzden 5 defa ekran kartımı yakma tehlikesi geçirdim. Very Happy
Sadece Depth yani derinlik ayarını 0,5 yapıp, hemen bu pencereyi kapatmak uğruna OK tuşuna basıyoruz.

Resminiz 3 Boyutlu olacaktır.
Object Rotate Tool ile şeklinizi çevirebilir, ya da Rotate Toolun alt işlevleri olan Object Pan Tool ile de konumunu ayarlayabilirsiniz.
Şimdi Windows>Animations altından animasyon penceremizi açıyoruz ve işin hareketli kısmına başlıyoruz.
Animasyon penceresinde text layerımız olacaktır. Sol taraftaki oka basıyoruz. Aşağıda karşımıza belirli kriterler çıkacaktır. Biz 3D Object Position'un solundaki saate tıklıyoruz. 0'ıncı saniyeye sarı bir eşkenar dikdörtgen gelecektir. Bu metnimizin ilk konumunun belirlendiği demektir.

Şimdi zaman göstergecini istediğimiz bir framenin üstüne getiriyoruz.

Çubuğu getirdiğiniz konum ile, 0. saniye arasında olan bölümü Photoshop kendisi oynatacaktır. Nasıl mı? Birazdan göreceğiz.
Araç çubuğumuzdaki Object Rotate Tool'un alt işlevlerinden istediğinizi seçebilirsiniz. Ancak bu anlatımda ben yine Rotate Tool ile devam edeceğim.

Metnimizi çevirme aletiyle istediğimiz bir şekilde çeviriyoruz. Mesela ben alt kısmını ekrana doğru çevirdim ve şu görüntüyü elde ettim.

Siz yazınızı bu şekilde çevirdiğiniz anda, animasyon zaman şeridinde bir nokta daha oluşacaktır. Bu da demek olur ki, 0'ıncı saniyeden başlayan metin, yeni koyduğumuz noktaya kadar altını ekrana çevirecek. İki nokta arasındaki uzaklık ne kadar çok olursa metnimiz o kadar yavaş; uzaklık ne kadar az olursa da o kadar hızlı dönecektir.

Sonra zaman çubuğunu biraz daha ileletiyor ve şekli başka bir konuma getiriyoruz. Ben ilk başta yukarıya doğru çevirmişken, şimdi aşağıya doğru çevirdim.

Gördüğünüz gibi animasyon şeridinde yeni bir sarı nokta oluşmuş oldu.

Ben en son olarak yazımın toparlanmasını ve animasyonun bitmesini istiyorum. Zaman çubuğunu ilerletiyor ve yine çevirme aracım ile metnimi ortaya doğru düzeltiyorum.

Zaman şeridindeki 4. nokta da oluşmuş oluyor.

En son olarak da animasyonumuzu kaydetmeye geldik. File>Save For Web & Devices seçeneğini seçiyoruz. Karşımıza gelen aşağıdaki pencerede dosya tipini Gif olarak seçiyoruz. Aşağıdan da Loop bölümünü Forever yapınca animasyonumuz sürekli devam ediyor. Save'e basınca da animasyonumuz ağır bir şekilde kaydediliyor.
Sonuç:

(Daha ilk çalışmalarım olduğu için öyle süslü püslü ve hızlı bir şey yapamadım. İdare edin artık. Smile )
Umarım anlatımımı beğenmişsinizdir. Very Happy

En son Arın Ψ tarafından Cuma Tem. 02, 2010 11:00 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Kullanıcı profilini gör

2 Geri: 3 Boyutlu Yazıyla Animasyon Yapmak Bir Cuma Tem. 02, 2010 9:30 am

Byztl

Grafiker
Grafiker
Süper yapmışsın 0.0. Ne kadar ugrastığını biliyorum. İner inmez deniyeceğim. Ve font çok güzelmiş Very Happy

Kullanıcı profilini gör

3 Geri: 3 Boyutlu Yazıyla Animasyon Yapmak Bir Cuma Tem. 02, 2010 9:36 am

Arın Ψ

Super Mod
Super Mod
Teşekkürler. Smile
Fontu isteyen varsa başka yollayabilirim. Razz

Kullanıcı profilini gör

4 Geri: 3 Boyutlu Yazıyla Animasyon Yapmak Bir Cuma Tem. 02, 2010 9:53 am

Emr'Lee

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye