Yesilim


Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Dünyanın Sonunu Bekleyen Anıt

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Dünyanın Sonunu Bekleyen Anıt Bir Perş. Tem. 01, 2010 10:50 am

Alpkan13

Alpkan13
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye


Üzerinde Svahilice dahil 8 dilde ilginç yazılar bulunan dev "Rehbertaşı" herkesi şaşırtıyor.

ABD'nin Georgia eyaletinde bulunan "Rehbertaşı" henüz 29 yıllık bir geçmişe sahip ama esrarını koruyor. Görenleri şaşırtan taşı kimin yaptırdığı tam olarak bilinmiyor. Ama "Mahşer gününden sonra hayatta kalabilecek insanlara, yeniden bir medeniyet kurmaları için bir rehber niteliğinde" olması amacıyla yaptırıldığı biliniyor.

Üzerinde, Svahili dili dahil 8 dilde sayısız ilginç yazılar mevcut. Tarihten, genetiğe, sosyal bilimden fiziğe kadar pek çok bilgi var. Her biri 20 ton ağırlığında, 5 metre yüksekliğinde beş ayağı, bir de 12 tonluk bir tepe taşı olan devasa anıtın her türlü doğal felakete meydan okuyacak nitelikte yapılması istenmiş. 1980'de dikilen anıtın hikayesi ise Temmuz 1979'un bir cuma akşamında başlamış.

Kendisini Robert C. Christian olarak tanıtan, şık giyimli, orta yaşlı, gir saçlı, ince ve uzun boylu bir kişi, ABD'nin ve hatta dünyanın en iyi granit taşının işlendiği Georgia eyaletindeki Elbert kentindeki Elberton Granite Finishing adlı şirkete gidip "Ben küçük bir grup Amerikalı'nın adına burada, hem saat, hem takvim, hem rehber olacak bir granit anıt siparişi vermek istiyorum" dedi.
Elberton Granite Finishing'in dönemin Başkanı Joe Fendley, o günü şöyle anlatıyor: "Etkileyici görünen o adamın anlattıklarıyla önce pek ilgilenmedim ama ne istediğini tarif ettikçe şaşırdım. Sadece dev granit taşları işlememizi değil, onları devasa bir astorlojik enstrüman şeklini andıracak bir şekilde yerleştirmemizi istiyordu. Bu çok zor bir işti ve kurtulmak için üç kat fazla bir fiyat söyledim. Ama o rakamı hiç itiraz etmeden kabul etti. Şemalarıyla geldi ve o şemalara göre çalıştık. Her şey bittiğinde ortaya çıkan bu dev anıta şaşırdık. Ama siparişini veren Robert C. Christian o gün bugün ortada yok. Ayrıca buradan ayrılırken bana açıkca R.C. Christian'ın takma bir isim olduğunu söyledi" dedi.

Rehbertaşının aykları, güneşi yıl boyunca Doğu-Batı yönünde işaret edecek şekilde yerleştirilmiş. Tepe taşına açılan bir delikten gelen güneş ışını, bir ayağın üzerindeki takvimde, günü gösteriyor. Taşın üzerindeki İngilizce, Arapça, İbranice, Svahili dili dahil 8 dildeki bilgiler ise şaşırtıcı derecede hem günlük hayatta hem de yüksek bilimde kullanılabilen bilgiler.Anıtın Elbert kentinin bir tepesine dikilmesine izin veren belediyede de R. C. Christian adına izin belgesi mevcut. Ama hiç kimse onu tanımıyor. Ne var ki belediyeye çok yüklü bir bağış da yaptığı kayıtlarda.

Kullanıcı profilini gör

2 Geri: Dünyanın Sonunu Bekleyen Anıt Bir Perş. Tem. 01, 2010 10:51 am

Emr'Lee

Emr'Lee
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye
Bilgi için teşekkürler :OKullanıcı profilini gör

3 Geri: Dünyanın Sonunu Bekleyen Anıt Bir Perş. Tem. 01, 2010 10:57 am

Arın Ψ

Arın Ψ
Super Mod
Super Mod
Vay be, teşekkürler. Shocked

Kullanıcı profilini gör

4 Geri: Dünyanın Sonunu Bekleyen Anıt Bir Perş. Tem. 01, 2010 11:02 am

Alpkan13

Alpkan13
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye
Önemli değil

Kullanıcı profilini gör

5 Geri: Dünyanın Sonunu Bekleyen Anıt Bir Perş. Tem. 01, 2010 11:32 am

Bufata

Bufata
Yönetici
Yönetici
teşekkürler

Kullanıcı profilini gör

6 Geri: Dünyanın Sonunu Bekleyen Anıt Bir Perş. Tem. 01, 2010 11:52 am

Alpkan13

Alpkan13
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye
önemli değil

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz